KLIMATYZACJA
Serwisowanie i napełnianie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja samochodowa stała się już podstawowym wyposażeniem każdego samochodu. Mimo wszystko wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą jej używanie nawet w chłodne dni. Klimatyzacja w samochodzie służy nie tylko by chłodzić, ale również ogrzewać, oczyszczać i osuszać wnętrzepojazdu.

JAK DZIAŁA KLIMATYZACJA SAMOCHODOWA

Mechanizm klimatyzacji smochodowej jest bardzo podobny do domowej lodówki. Cykliczne zmiany stanu skupienia czynnika chłodniczego z ciekłego na lotny wywołują znaczne obniżenie temperatury gazu. Schładza on powietrze za pośrednictwem wymiennika ciepła – parownika. Powietrze przechodząc przez parownik zostaje schodzone oraz za pomocą dmuchawy wtłoczone do kabiny.

KORZYŚCI Z KORZYSTANIA Z KLIMATYZACJI

Dobrze serwisowana klimatyzacjafiltruje zanieczyszczenia, które znajdują się w samochodzie, zmniejsza wilgotność powietrza, a tym samym poprawia komfort jazdy i zwiększa czujność na drodze. Odpowiednia temperatura podczas podróży ma wpływ na koncentracje. Dowodzą tego badania niemieckiego automobilklubu ADAC. Optymalna temperatura w pojeździe to 20-22°C. Klimatyzacja automatyczna, wielostrofowa powinna sama dobrać parametry, aby zapewnić komfort podróżowania. Obsługa Klimatyzacji ogranicza się wtedy tylko do ustawienie pożadanej temperatury.

Klimatyzacja manualna wymaga rozsądnego, ręcznego sterowania. Nagłe wychłodzenie kabiny pojazdu może wywołać przeziębienie u pasażerów, kilkukrotnie zwiększyć zużycie paliwa, lub nawet uszkodzić skórzane elementy tapicerki. Lepszym pomysłem może być rozpoczęcie podróży przy opuszczonych szybach.

ZANIEDBANA KLIMATYZACJA MOŻE MIEĆ ZŁY WPŁYW NA KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS JAZDY:
 • zanieczyszcza powietrze we wnętrzu samochodu
 • wpływa na nadmierne zużycie paliwa
 • wydziela nieprzyjemny zapach spowodowany grzybami i bakteriami
 • niewłaściwe chłodzi powietrze
 • słychać hałas pracującej klimatyzacji
 • powoduje wilgoć i zaparowane szyby
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA STAN KLIMATYZACJI:
 • uruchamianie klimatyzacji raz na kilka dni aby kompresor zachował sprawnośćstosowanie produktów przeciwbakteryjnych, które zwalczają nieprzyjemne zapachy i drobnoustroje
 • kontrolowanie raz na rok, ilość czynnika i stanu klimatyzacji
 • napełnianie klimatyzacji nowym płynem chłodzącym, co dwa lata

Najpopularniejszą metodą czyszczenia klimatyzacji jest ozonowanie. Usuwa przykry zapach i niszczy drobnoustroje w przewodach wentylacyjnych i w całej kabinie auta.

Serwisowanie układu klimatyzacji powinno odbywać się wyłącznie w wyspecjalizowanych punktach serwisowych. Złożona budowa urządzenia oraz fakt że układ klimatyzacji pracuje pod ciśnieniem wymaga odpowiedniego sprzętu, oraz wyszkolonego personelu. Źle przeprowadzony serwis klimatyzacji to np. wymiana filtra kabinowego bez uprzedniego oczyszczenia kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze,nieprawidłowe odgrzybianie klimatyzacji, czyszczenie parownika klimatyzacji i brak kontroli drożności kanału odprowadzającego skropliny. Niektóre serwisy skracają czasu wytwarzania próżni koniecznej do usunięcia pozostałej ilości czynnika chłodzącego oraz wilgoci, co wpływa negatywnie na wydajność układu klimatyzacji.

Jeśli czujesz nieprzyjemną woń z wentylacji po zimie, może być to oznaką bardziej złożonego problemu!

FILTR KABINOWY NA STRAŻY CZYSTEGO POWIETRZA

Podczas czyszczenia lub nabijania klimatyzacji, zwróć uwagę nakabinowy filtr powietrza (przeciwpyłkowy). Filtr wyłapuje szkodliwy dla zdrowia pył z opon i kloców hamulcowych, pleśń, piasek, owady, liście i wiele innych zanieczyszczeń. Jeśli jest zapchany, negatywnie wpływa na efektywność klimatyzacji i wentylacji. Wymieniaj go co roku, lub po ok 20 tys. km. Możesz wybierać pomiędzy zwykłym filtrem lub węglowym, który zawiera węgiel aktywowany i lepiej pochłania nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia. Jest droższy lecz wystarcza na dłużej niż papierowy i ma większą powierzchnię filtrującą.

Zapchany filtr kabinowy poznasz po ciemnych kłaczkach lub osadzie na desce rozdzielczej
Klimatyzacja ma zapewnić pasażerom samochodu komfort termiczny oraz czyste świeże powietrze. Zadbaj, aby Twój pojazd był bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu. Umów się na wizytę w serwisie Wulkano Perfect Euromaster i skorzystaj z promocji na przegląd klimatyzacji! Chcesz wiedzieć ile kosztuje nabijanie klimatyzacji?

 

 • +48 602 645 610
 • SERWIS MOBILNY TIR 24h