GEOMETRIA KÓŁ
Sprawdzenie luzów przedniego i tylnego zawieszenia

Gdy koła samochodu są nieprawidłowo ustawione, kierowca ma mniejszą kontrolę nad swoim pojazdem. Ryzykuje utratę obranego toru jazdy, czego skutkiem może być np. wypadnięcie z zakrętu bądź nawet kolizja na prostej drodze z samochodem jadącym obok, wywołana chwilową nieuwagą i lżejszym trzymaniem kierownicy.

CO DZIEJE SIĘ Z OPONAMI PRZY NIEPRAWIDŁOWO USTAWIONEJ GEOMETRII?

Opony w takiej sytuacji ulegają szybszemu zużyciu. Zazwyczaj wystarczy przejechać kilkaset kilometrów aby opony nadawały się do wyrzucenia. Niszczenie opon zachodzi w procesie nierównomiernego wycinania bieżnika, którego pewne fragmenty bardzo szybko się wycierają a inne pozostają prawie nie naruszone. Z tego powodu wszyscy zalecają aby przy zakupie nowych opon, skontrolować geometrię kół. Jest to wydatek zazwyczaj wynoszący około 70 zł a zapewnia długotrwałe użytkowanie opon, które przecież kosztują kilkunastokrotnie więcej.

CZY MOJA KIEROWNICA JEST DOBRZE USTAWIONA?

Kontrola ustawienia kierownicy jest bardzo prosta i może ją przeprowadzić każdy. Wystarczy jadąc prosto samochodem zerknąć czy znajduje się ona w pozycji poziomej. W przypadku dużego odchylenia można dla własnego komfortu zgłosić się do nas. Poprawimy tę wadę albo podczas ustawiania geometrii albo poprzez jedynie regulacje samej kierownicy.

CZY USTAWIENIE KIEROWNICY JEST SKŁADNIKIEM USŁUGI GEOMETRII?

Tak, kierownicę ustawiamy za każdym razem gdy wykonujemy geometrię kół. Po wykonaniu usługi warto zaraz po wyjeździe z warsztatu zerknąć czy wszystko jest w porządku, ponieważ niekiedy konieczna jest jeszcze dodatkowa regulacja.

JAK SPRAWDZIĆ CZY SAMOCHÓD ŚCIĄGA?

Aby to zrobić, trzeba przejechać samochodem po bardzo równej drodze. Najlepiej nowo wybudowanej o jak najmniejszym spadku (każda szosa ma minimalny spadek aby łatwo spływała z niej woda). Po rozpędzeniu auta (np. do 60-100 km/h) lekko puszcza się kierownice i obserwuje się czy samochód samoistnie skręca (ściąga w którąś stronę).

DLACZEGO PO WYMIANIE ELEMENTÓW ZAWIESZENIA BĄDŹ UKŁADU KIEROWNICZEGO OBOWIĄZKIEM JEST USTAWIENIE GEOMETRII?

Wynika to z prostej przyczyny. Koła są połączone z samochodem poprzez całą gamę elementów, składających się na zawieszenie i układ kierowniczy. Wymiana któregokolwiek z nich zawsze prowadzi do rozregulowania geometrii i zbieżności.

DLACZEGO PO WYMIANIE ELEMENTÓW ZAWIESZENIA BĄDŹ UKŁADU KIEROWNICZEGO OBOWIĄZKIEM JEST USTAWIENIE GEOMETRII?

Mechanicy przed przystąpieniem do regulacji geometrii szarpią kołami i sprawdzają luzy na połączeniach. Czynność taka jest podyktowana względami ekonomicznymi oraz logicznymi. Samochód, który ma zbyt duże luzy na zawieszeniu w krótkim czasie samoistnie się rozreguluje i ponownie wymagać będzie ustawienia geometrii kół. Dlatego przed przystąpieniem do regulacji ,trzeba zużyty element wymienić.

 

  • +48 602 645 610
  • SERWIS MOBILNY TIR 24h