ZMĘCZENIE ZA KIEROWNICĄ
Jak uniknąć zmęczenia za kierownicą

Zaśnięcie za kierownicą jest częstą przyczyną wypadków drogowych. Gdy od miejsca docelowego dzieli nas przysłowiowy rzut beretem, ale nasze powieki stają się cięższe lepiej zatrzymać się i uciąć drzemkę. tym artykule zajdziesz kilka sprawdzonych porad jak przygotować się do podróży i co robić, aby senność dopadła nas dopiero w łóżku.

JAK UNIKNĄĆ ZMĘCZENIA ZA KIEROWNICĄ
TUŻ PRZED WYJAZDEM

Przed dniem wyjazdu, przed snem weź ciepłą kąpiel, dzięki której zmniejszysz napięcie mięśniowe i ułatwisz organizmowi przejście w stan relaksu. Po obudzeniu, przed wyjazdem weź zimny prysznic – doskonale Cię obudzi i wzmocni odporność.

PRZYJEMNY CHŁODEK

Przed podróżą koniecznie dobrze się wyśpij. Wiemy, że przed wyruszeniem w trasę jest masę do załatwienia, ale postaraj się wygospodarować także czas na wypoczynek. Twój organizm na pewno się odwdzięczy podczas podróży.

DOBRY SEN

Odpowiednia temperatura w samochodzie pomoże Ci zachować koncentracje oraz zmniejszy uczucie senności. Optymalna temperatura w samochodzie podczas długiej podróży to 20-22°C.

USTAWIENIE FOTELA

Prawidłowa pozycja za kierownicą wpływa na nasze zmęczenie, komfort podróżowania i bezpieczeństwo. Zadbaj o właściwą pozycję za kółkiem – więcej na ten temat znajdziesz w specjalnym poradniku

Zmęczenie za kierownicą może być równie groźne, jak jazda pod wpływem alkoholu!

POSIŁEK BOGATY W WĘGLOWODANY

Odpowiedni posiłek z pewnością doda Ci energii. Pamiętaj, żeby się nie przejadać, lepiej jest jeść co 3-4 h mniejsze porcje niż jedną dużą raz na 12h. Jedzenie powinno zawierać sporą ilość błonnika, który wyrównuje poziom cukru we krwi i gwarantuje stały poziom produktywności. Chude, białe mięso również zmniejszy nasze zmęczenie.

KAWA PO OBIEDZIE

Małe espresso pół godziny po obiedzie pomoże zwalczyć poobiednią senność. Unikaj jednak słodkich napojów kawowych z mlekiem i karmelem, które przyniosą przeciwny efekt.

RUSZ SIĘ PO TLEN

Brak ruchu powoduje niedotlenienie mózgu, a co za tym idzie ospałość i problemy z koncentracją. Może to dziwnie wyglądać, ale zrób kilka przysiadów lub skłonów. Dotlenisz umysł i pobudzisz organizm do dalszej pracy.

OMIJAJ MIASTA

Jeśli tylko masz możliwość, korzystaj z obwodnic. Omijając miasto, oszczędzisz czas, paliwo i nerwy. Zdenerwowany staniem w korkach będziesz popełniał więcej błędów na drodze, chcąc nadrobić stracony czas.

PIJ DUŻO WODY

Dobrze nawodniony organizm pracuje efektywniej, a częste wizyty w toalecie skutecznie zmuszają do cyklicznych przerw i ruchu.

Z UŚMIECHEM I Z MUZYKĄ W DROGĘ

Zabawny towarzysz podróży ,płyta z dobrym kabaretem, audiobook z nauką języka obcego lub energetyczna muzyka nie tylko poprawiają humor, ale także pozwalają zachować świeżość umysłu.

ROZMOWA

Jeśli jedziesz z pasażerem, poproś go, aby utrzymywał z Toba kontakt. Rozmawiajcie na dowolny temat. Podróżując samemu, możesz użyć radia CB lub zwyczajnie zadzwonić do znajomych – pamiętaj o używaniu zestawu głośnomówiącego.

LINIA METY

Ostanie kilometry są najtrudniejsze. Gdy cel jest już bardzo blisko tracimy czujność, ponieważ nasze myśli już są w ciepłym łóżku. Jeśli odczuwasz dużą senność i jesteś 10 km przed celem – zatrzymaj się i zrób przerwę – wróć do domu cały i zdrowy.

TEGO NIE RÓB
KAWA LUB HERBATA ZAMIAST SNU

Jednym z obiegowych mitów jest podnoszenie sobie poziomu cukru batonikami, ciastkami, lub colą w celu pobudzenia do działania. Taki zabieg ma sens w przypadku osób cierpiących na cukrzycę. U zdrowej osoby, ilość wydzielonej insuliny po spożyciu takiego posiłku spowoduje nagłą senność i chwilową śpiączkę. Po ok godzinie nasz organizm nie będzie pamiętał już o dawce energii jaką mu dostarczyliśmy a nam zaczną kleić się oczy ze zmęczenia.

POBUDZAJĄCE SŁODYCZE

Oczywiście filiżanka kawy lub mocnej herbaty działa pobudzająco, lecz zbyt duża dawka kofeiny lub teiny powoduje osłabienie, może wywołać mdłości i bóle głowy. Taniny zawarte w herbacie hamują wchłanianie żelaza, co nasila uczucie zmęczenia i osłabienia.

WŁĄCZONY TEMPOMAT

Tempomat jest wygodny, lecz pozbawia Cię kontroli nad prędkością pojazdu, oraz zdejmuje z Ciebie kolejny obowiązek, co sprawi że szybciej się znużysz.

 

  • +48 602 645 610
  • SERWIS MOBILNY TIR 24h