WYPOSAŻENIE POJAZDU
Obowiązkowe i Zalecane wyposażenie samochodu

W Polsce obowiązuje wyposażenie pojazdu zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r.

Brak obowiązkowego wyposażenia, lub umiejscowienie go w trudnodostępnym miejscu jest karane mandatem.

GAŚNICA:

Koszt: 30-70zł; Możliwy mandat: 20 – 500zł;

Wymogi: Nie mniej niż 1kg środka gaśniczego; – Przechowywana w łatwo dostępnym miejscu

Zalecenia: Przegląd raz do roku (Policja nie ma kompetencji aby karać za przekroczony termin ważności, lecz niesprawna gaśnica może być przyczyną rozprzestrzenienia się pożaru auta.); – typ środka gaśniczego ABC; Legalizacja gaśnicy 1kg to nic innego jak przeprowadzenie przeglądu technicznego przez specjalistę na okręgowej stacji diagnostycznej,

Zastosowanie: Skuteczna w przypadku gaszenia ognia w samym zarodku, ale także stłumi większy płomień na ciałach stałych.

TRÓJKĄT OSTRZEGAWCZY:

Koszt: 15-50 zł; Możliwy mandat: brak trójkąta: 20-200zł, Niewystawienie podczas awarii, lub złe oznaczenie miejsca awarii: do 300zł;

Wymogi: Obowiązkowy znak homologacyjny informujący że powierzchnia nie jest zbyt mała
Zastosowanie:

  • Odległość od pojazdu poza terenem zabudowanym – 30-50 metrów
  • Odległość od pojazdu na autostradzie minimum 100m (przeciętnie ok. 120 kroków).
  • trójkąta używamy nie tylko, gdy naprawiamy uszkodzony samochód na drodze, ale także podczas holowania pojazdu. Wówczas zamieszczamy go po lewej stronie od auta.
ZALECANE WYPOSAŻENIE POJAZDU:
Apteczka:

Koszt: od 25zł

Wymogi:
Według polskiego prawa kierowca samochodu osobowego zarejestrowanego na terenie Polski nie jest zobowiązany do posiadania apteczki jako obowiązkowego elementu wyposażenia auta.

Apteczka jest wymagana w autobusach, taksówkach, czy innych samochodach przystosowanych do przewozu osób a także samochody do nauki jazdy.

Zawartość:
bandaże, kompresy gazowe, plastry, opaska uciskowa, środek dezynfekujący, ustnik do przeprowadzenia sztucznego oddychania, rękawiczki ochronne, chusta trójkątna, koc termoizolacyjny.

Zalecenia: – Szukaj apteczek z Europejską normą DIN 13164 (Deutsches Institut für Normung) w sklepach medycznych. Nie przewoź w apteczce leków i środków dezynfekujących, zwłaszcza w płynie. Rozbita lub nieszczelna butelka i rozlany płyn mogą zniszczyć całą jej zawartość. Leki wymagają specjalnego przechowywania, a stale wożone w samochodzie nie nadają się do użycia. Sprawdzaj stan apteczki co pół roku, wymieniaj przeterminowane rzeczy. Okres ważności wyposażenia wynosi 5 lat.

Kamizelka odblaskowa:

Koszt: ok 10zł

Wymogi: Według polskiego prawa kierowca samochodu osobowego zarejestrowanego na terenie Polski nie jest zobowiązany do posiadania kamizelki odblaskowej jako obowiązkowego elementu wyposażenia auta.

UWAGA! kamizelkę musimy posiadać ze sobą na terenie kraju, który jej wymaga. Nie jest ona traktowana, jako wyposażenie pojazdu. Po prostu kierowca ma obowiązek jej posiadania i założenia, gdy wychodzi z samochodu np. na pasie awaryjnym autostrady.

Zalecenia: taśma odblaskowa zgodna z normą EN 471

Zastosowanie: zabezpieczenie kierowcy w sytuacjach awaryjnych

Koło dojazdowe:

Koszt: 120-400zł

Zalecenia: dbaj o odpowiednie ciśnienie również w kole zapasowym. Pomaga to utrzymać je w odpowiedniej kondycji i pełnej gotowości w przypadku awarii podstawowego ogumienia.

Zastosowanie: umożliwiają bezproblemowy dojazd do warsztatu samochodowego. Są one praktyczne i nie zajmują wiele miejsca w bagażniku.

Komplet narzędzi:

Koszt: 70-250zł

Zalecenia: Zadbajmy, aby w naszym aucie znajdował się klucz do kół oraz podnośnik. Bez tego nie poradzimy sobie z wymianą koła.

Linka holownicza:

Koszt: 10-50zł

Wymogi: Wymagana np. na Słowacji i Węgrzech

Zastosowanie: Przydatna w przypadku utknięcia w zaspie śnieżnej, błocie lub awarii pojazdu.

Zapas żarówek i bezpieczników:

Koszt: 30 – 100zł

Zalecenia: należy dysponować wszystkimi rodzajami, jakie występują w samochodzie – są to części eksploatacyjne które zużywają się i tak trzeba będzie je kiedyś kupić.

Olej silnikowy:

Koszt: 30-50zł /litr

Zalecenia: takiego samego typu jak ten, którym aktualnie zalany jest silnik. Zgodnie z informacjami producentów samochodów, każde auto ma prawo zużywać około 1 litra oleju na 1000 kilometrów, dlatego trzeba być przygotowanym na jego uzupełnianie.

KONWENCJA WIEDEŃSKA:

W przypadku, gdy nie posiadamy wymaganego wyposażenia w naszym samochodzie, a podróżujemy w kraju w którym takie wyposażenie jest wymagane, w przypadku obiekcji policjanta możemy powołać się na zapisy Konwencji Wiedeńskiej z 1968r, która takiego wyposażenia nie wymaga.

Za ich brak nie zostaniemy ukarani. Sytuacja może się jednak zmienić, kiedy spowodujemy wypadek, a okaże się, że brak tego wyposażenia (np. opon zimowych), miał wpływ na zaistnienie zdarzenia.

W przypadku kamizelki odblaskowej musimy posiadać ze sobą na terenie kraju, który jej wymaga. Nie jest ona traktowana, jako wyposażenie pojazdu. Kierowca jest zobowiązany do jej posiadania i założenia, gdy wychodzi z samochodu np. na pasie awaryjnym autostrady. W tym przypadku nie możemy powołać się na zapisy Konwencji Wiedeńskiej.

Przed podróżą warto jednak sprawdzić wykaz państw-stron konwencji, aby upewnić się, że obowiązuje ona w regionach, przez które planujemy przejeżdżać lub spędzać w nich urlop.

 

  • +48 602 645 610
  • SERWIS MOBILNY TIR 24h