ECODRIVING
Czy umiesz jeździć ekonomicznie i ekologicznie?

W kontekście COP21, Wulkano Perfect Euromaster chciałby przypomnieć kilka prostych czynności, które można wykonać w celu ograniczenia zużycia paliwa i emisji CO₂ w twoim pojeździe. Postępując zgodnie z poniższymi radami pomagasz chronić środowisko i swoje zdrowie, prowadzisz pojazd w bezpieczniejszych warunkach, a także oszczędzasz pieniądze.

PORADA 1 – SERWISOWANIE OPON

Aby ograniczyć zużycie paliwa należy regularnie kontrolować stan opon.

Wyjaśnienie od eksperta:

Czy wiesz, że przyczyną prawie 90% emisji CO2 jest użycie opon?
Jest to spowodowane głównie występowaniem oporów toczenia opon. Naszym celem jest ograniczenie tego oporu, aby w rezultacie uzyskać zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO₂.

Ale co to jest opór toczenia?

Opór toczenia jest to siła, która przeciwstawia się obrotowi opon. Jej źródłem jest odkształcenie, któremu podlegają opony w kontakcie z podłożem. Na jej pokonanie zużywanych jest średnio 20% energiipotrzebnej na przemieszczenie samochodu osobowego. Co jest równoważne 20% zużycia paliwa i emisji CO₂!

Można ograniczyć ten opór toczenia poprzez regularną konserwację opon.

Porada od eksperta:
Aby ograniczyć opór toczenia opon i emisję CO₂, należy regularnie serwisować opony. Dzięki temu jazda będzie bardziej bezpieczna, a czas życia opon dłuższy.

Co miesiąc sprawdzaj, samodzielnie lub w punkcie usługowym, ciśnienie powietrza w oponach. Niedostatecznie napompowane opony mogą zwiększać zużycie paliwa (opony napompowane o 20% za mało oznaczają zwiększenie zużycia paliwa do 2%).

 • System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS), przeznaczony jest do monitorowania ciśnienia powietrza w ogumieniu. Pozwoli na ograniczenie zużycia opon i emisji CO₂.
 • Wybierz pompowanie opon azotem.
 • Dzięki użyciu azotu spadek ciśnienia jest mniejszy kontrola jest wymagana tylko co 3 miesiące.

Sprawdzaj, samodzielnie albo w warsztacie, zbieżność opon co najmniej raz w roku lub po każdej wymianie opon. Nieprawidłowe ustawienie opon może być przyczyną nadmiernego zużycia paliwa, większej emisji CO₂ i szybszego zużycia opon.

W Wulkano Perfect Euromaster nasi eksperci doradzą w jaki sposób zmniejszyć opór toczenia opon, dokonają kontroli pojazdu i w razie potrzeby wykonają zabiegi konserwacyjne.

PORADA 2 – OPONY

Jeśli potrzebujesz nowych opon, wybierz takie, przy których zużycie paliwa jest niższe zielone-opony-i-efektywnosc-paliwowa
Wyjaśnienie od eksperta:
Czy wiesz, że dzięki właściwemu wyborowi opon możesz zmniejszyć zużycie paliwa aż o 10%, a także emisję CO₂, zaoszczędzając w ten sposób pieniądze, oraz dbając o środowisko.

Oznakowanie opon, które jest obowiązkowe dla opon lekkich, zawiera 3 kryteria sprawności:

 • Efektywność energetyczna / opór toczenia
 • Przyczepność na mokrej nawierzchni
 • Zewnętrzny hałas toczenia

Klasy zaczynają się od „A”, co jest klasą najlepszą, a kończą na „G”, czyli klasie najgorszej. Poprzez wymianę opon z klasy G na klasę A możesz zaoszczędzić do 7,5% paliwa, czyli ok. 50 l na każde przejechane 10 000 km.

(Zmniejszenie zużycia paliwa o 7,5% oznacza 0,5 l/100 km dla pojazdu spalającego 7 l/100 km.)

*Na drogach, w przypadku pojazdu z pełnym wyposażeniem, w zależności od rodzaju trasy i sterowania, różnica w zużyciu paliwa i emisji CO₂między oponami klasy A i G może przekraczać 7,5%.

Porada od eksperta:
Aby wybrać opony, przy których zużycie paliwa jest niższe:

Zasięgnij rady eksperta lub sprawdź oznakowanie opon, wybierając opony najlepszej klasy pod kątem kryteriów oporu toczenia.

Wybieraj opony o najniższych oporach toczenia. Na przykład opony MICHELIN Energy™ Saver+ charakteryzują się wzmocnioną przyczepnością i oporami otoczenia obniżonymi o 25%, dając oszczędność paliwa o 3%. Opony MICHELIN Energy™ Saver+ dają oszczędność paliwa o 0,2 l* na każdych 100 km, czyli 5 g CO2 i 71 litrów zaoszczędzone w ciągu średniego czasu użytkowania opon. Można również skorzystać stosując MICHELIN Total Performance, gdzie w jednej oponie połączono maksymalną liczbę głównych czynników efektywności opony.

*Źródło: Michelin: Porównanie przeciętnej opony na rynku: klasy E (oznakowanie europejskie) vs MICHELIN Energy™ Saver+: klasy B (oznakowanie europejskie), czas życia opony 40 000 km

W przypadku wymiany opon należy pozostawić stare opony w warsztacie, gdzie zostaną poddane obróbce przez certyfikowanych partnerów. Zużyta opona może zostać poddana bieżnikowaniu lub recyklingowi (paliwo alternatywne, nawierzchnie dróg lub obiektów sportowych…)

Nasz ekspert Wulkano Perfect Euromaster doradzi Ci w sprawie najlepszych opon dla twojego pojazdu, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2, przy jednoczesnym zapewnieniu spełnienia wszystkich kluczowych parametrów bezpieczeństwa.

PORADA 3 – KONSERWACJA SAMOCHODU

Samochód należy poddawać zabiegom konserwacyjnym i serwisować regularnie.

Wyjaśnienie od eksperta:
Czy wiesz, że właściwa i regularna konserwacja samochodu gwarantuje mniejsze zużycia paliwa oraz niższą emisje CO₂ do atmosfery. Właściwie serwisowany samochód będzie nam służył o wiele dłużej. W niektórych państwach obowiązkowe są regularne kontrole zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy, które nie są wyposażone w odpowiednie urządzenia do diagnostyki pokładowej.

Porada od eksperta

 • Udaj się do warsztatu na przegląd filtrów i świec, lub dokonaj takiego przeglądu samodzielnie. Utlenione świece oraz zabrudzony filtr powietrza lub filtr paliwa mogą spowodować wzrost zużycia paliwa. Serwisowanie i konserwacja tych części pomaga również uniknąć uszkodzenia silnika.
 • Regularnie wymieniaj olej Właściwie smarowany olejem dobrej jakości silnik służy dłużej i zużywa mniej paliwa.
 • Regularnie kontroluj układ chłodzenia (poziom płynu chłodzącego, grzejnik, system). Temperatura silnika będzie właściwa i zużycie paliwa nie będzie rosło.
 • Serwisuj układ klimatyzacji minimum co dwa lata, dzięki czemu będzie działał efektywnie. Sprawdzaj układ klimatyzacji co rok.
 • Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze w układzie wydechowym i dokonuj wymiany w razie potrzeby. Odwiedź serwis gdy zauważysz nadmierny hałas, ciemny dym lub wibracje pojazdu. Wadliwy układ wydechowy może spowodować zwiększenie zanieczyszczenia atmosfery.
 • Regularnie przeprowadzaj przegląd auta w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Wszelkie wady i usterki zostaną zidentyfikowane zanim spowodują uszkodzenie silnika lub podwyższenie zużycia paliwa i ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
 • Ilość zanieczyszczeń emitowanych przez samochód możesz sprawdzić w specjalistycznym warsztacie. Taka kontrola zalecana jest co 2 lata. Zwracaj uwagę na sygnały ostrzegawcze: niewłaściwa jakość spalin, trudności w uruchomieniu silnika, upływający niedługo termin ważności naklejki przeciwzanieczyszczeniowej (anti-pollution sticker) (w zależności od kraju), lub świecąca się lampka sygnalizująca systemu diagnostyki pokładowej. Dzięki szybkiej kontroli chronisz środowisko naturalne, swoje zdrowie i silnik swojego samochodu.

W serwisie Wulkano Perfect Euromaster nasi technicy sprawdzą i przeprowadzą konserwację twojego samochodu, postępując zgodnie z zaleceniami producenta

PORADA 4 – ZACHOWANIE

Prowadź swój samochód bardziej efektywnie – „eko-jazda”

Wyjaśnienie od eksperta:
Czy wiesz, że styl jazdy ma bardzo duży wpływ na zużycie paliwa i emisję CO₂ przez samochód? Tak więc, aby obniżyć zużycie paliwa i wpływ jazdy na środowisko naturalne, możesz nabrać kilka nowych nawyków związanych z jazdą.

Porada od eksperta:

 • Oszczędzaj obrotomierz! Unikaj agresywnej jazdy i gwałtownego ruszania, staraj się zachować jak najlepszy współczynnik mocy do zużycia paliwa.Jeśli twój samochód jest wyposażony w ręczną skrzynię biegów, możesz dużo zaoszczędzić właściwie zmieniając biegi. Silnik pracujący przy 3000 obr./min zużywa dużo więcej paliwa niż przy 2000 obr./min. Normalnie należy zmieniać biegi przy 2000 obr./min dla silników benzynowych i przy 1700 obr./min w przypadku silników diesla.W samochodach z automatyczną skrzynią biegów unikaj stosowania kickdown podczas przyśpieszania. Możesz również stosować specjalny tryb ECO.
 • Utrzymuj stałą prędkość oraz wykorzystuj tempomat. Na wzniesieniach, gdzie zużycie paliwa przez pojazd jest wyższe, dopuść możliwość niewielkiego spadku prędkości. Czasami klika km/h mniej na autostradzie oznacza oszczędność kliku litrów paliwa na 100km. Zastanów się więc czy warto zyskać klika minut, czy podrózować komfortowo z optymalną prędkością.
 • Korzystaj z systemu nawigacji satelitarnej, aby uniknąć niepotrzebnego nakładania drogi i planuj wszystkie podróże.
 • Ogranicz korzystanie z klimatyzacji. Aby odświeżyć powietrze wewnątrz samochodu rozważ zastosowanie osłony przeciwsłonecznej podczas parkowania. Temperatura wewnątrz powinna być niższa o 4-5°C niż na zewnątrz.Klimatyzacja powoduje zwiększenie zużycia paliwa średnio o 31% w samochodach z silnikiem benzynowym i o 35% w samochodach z silnikiem diesla podczas jazdy w mieście. Poza miastem jest to średnio o 16% w samochodach z silnikiem benzynowym i o 20% w samochodach z silnikiem diesla.
 • Postaraj się usunąć wszelkie elementy, które mogą powodować zwiększony opór powietrza podczas jazdy. Nie otwieraj okna przy dużej prędkości, zdejmij bagażnik dachowy, gdy nie jest używany i nie obciążaj samochodu nadmiernie bez potrzeby. Opór, jaki powietrze stawia pojazdowi, rośnie wykładniczo: przy prędkości 60 km/h jest dwukrotnie wyższy niż przy 50 km/h. Jeśli opór, jaki powietrze będzie stawiało twojemu pojazdowi, będzie duży, spowoduje to wzrost zużycia paliwa i emisji CO₂.
 • Działaj w systemie carsharing! Gdy jedziesz w podróż, zabieraj swoich bliskich, sąsiadów, a nawet pasażerów, których możesz znaleźć online! Jest wiele miejsc łączących kierowców dysponujących wolnymi miejscami z pasażerami, wybierającymi się w podróż. Carsharing, używany do celów osobistych i zawodowych, jest ekologicznym, społecznymi i oszczędnym sposobem przemieszczania się. Ponadto system ten wpływa na usprawnienie ruchu pojazdów w miastach.
PORADA 5 – STOSOWANE PALIWO

Wybierz właściwe paliwo / dodatki.

Wyjaśnienie od eksperta:
Czy wiesz, że dostępne są paliwa o wysokiej jakości oraz tzw. dodatki, które umożliwiają ograniczenie zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń?

Porada od eksperta:

 • Wybierz lepsze jakościowo paliwo z zaawansowanymi właściwościami czyszczącymi, nawet jeśli czasem jest ono droższe. Może ono usuwać szkodliwe osady i zapobiegać tworzeniu się nowych. Chroni ono silnik i sprawia, że jest on bardziej efektywny i emituje mniej zanieczyszczeń.
 • Możesz również samodzielnie dodać odpowiedniego „dodatku do paliwa” do zbiornika/silnika. Takie dodatki czyszczą silnik, zmniejszają zużycie paliwa i emisję do atmosfery (np. Techron, Liqui moly). Zapytaj specjalistę Wulkano Perfect Euromaster o dostępne środki.
PORADA 6 – TYP POJAZDU

Porada od eksperta:

 • Jeśli chcesz zakupić nowy samochód, wybierz najbardziej efektywny pod względem zużycia paliwa i taki, który będzie zaspokajał twoje potrzeby.
 • Samochody z napędem elektrycznym dostosowane do jazdy na krótkich odcinkach
 • Samochody z ogniwem paliwowym do jazdy na dłuższych odcinkach; nie są jeszcze dostępne na rynku, ale w przyszłości będą stanowić alternatywę dla aut spalinowych.
 • Samochody hybrydowe do jazdy na długich odcinkach są rozsądnym kompromisem
 • Adblue: AdBlue stosuje się w celu ograniczenia emisji NOx w samochodach z technologią SCR
 • Pamiętaj, że: LPG jest najbardziej ekologicznym paliwem, benzyna jest bardziej ekologiczna niż olej napędowy, olej napędowy bezsiarkowy jest bardziej ekologiczny niż olej standardowy
 

 • +48 602 645 610
 • SERWIS MOBILNY TIR 24h